Monday, April 15th, 2024

Po co sięgać po ćwiczeniach

Wiele osób, które aktywnie uprawiają sport wie, jak ważne jest odpowiednie jedzenie przed przystąpieniem do treningów. Niektórzy zapominają jednak, że istotne jest także właściwie odżywienie organizmu po ćwiczeniach.
Nawodnienie
Z całą pewnością po zakończonym treningu nie należy zapominać o nawodnieniu organizmu. Uzupełnienie płynów, a co za tym idzie elektrolitów to priorytet dla każdego ćwiczącego. Warto sięgać po zwykłą wodę lub specjalne napoje przygotowane z myślą o sportowcach.
Jedzenie
W czasie treningu organizm zużywa duże zapasy glikogenu. Aby je odbudować, należy sięgnąć po węglowodany w postaci owoców lub soku. Krytyczne są pierwsze dwie godziny po ustaniu treningu. Po tym czasie organizm nie jest już w stanie tak efektywnie odbudować utraconego glikogenu, co z kolei przełoży się na zatrzymanie procesu wzrostu mięśni.
Dobre efekty daje dostarczenie organizmowi nie tylko węglowodanów, ale również białek. Jeszcze bardziej zwiększa to ilość gromadzonego glikogenu. Trzeba jednak pamiętać, że stosunek przyjmowanych węglowodanów do białek powinien wynosić 4: